Мирослав Володимрович Попович – український вчений, доктор філософських наук, професор, академік НАНУ, директор Інституту філософії імені Григорія Сковороди НАН України

Мирославе Володимировичу, напередодні Дня Перемоги таке питання: з огляду на події сьогодення, ви, як філософ, як вважаєте - чи буде цьогоріч привнесено щось нове в стилістику святкування 9 Травня як в Україні, так і в Росії? У Європі, як відомо, перемога у Другій світовій війні відзначається тихо, радше, як вшанування пам’яті загиблих. У СРСР та Росії це відбувалося пишно. Чого чекати цього разу?
Я думаю, що це не принципове питання. 9 Травня було вигідне тому, що Сталіна колись не задовольнив той Акт про капітуляцію Німеччини, який був підписаний 7 травня, оскільки під час процесу його підписання не було видних представників від Радянського Союзу. Через це Сталін пропонував повторне підписання. Такі історичні деталі. Фактично День Перемоги варто було б святкувати саме тієї дати, коли було підписано цей акт про капітуляцію. Чому такий великий ажіотаж створювався навколо цього свята? Та тому, щоб затьмарити ганебний для радянської системи спогад про 1941 рік. Через це радянські керманичі й вигадали і момент несподіванки нападу фашистів, і багато всіляких необ’єктивних речей, адже перед судом історії мали постати ті, хто відповідав за величезні поразки у 1941- 1942 роках. Я вважаю, що головне не в пафосі святкування Дня Перемоги. Головне – що це факт, це справді була перемога над фашизмом, який був страшнішим, зокрема і для нас українців, за комунізм, це справді свято всіх народів. А занадто багато пафосу навколо цього у наших сусідів сьогодні тому, що все те, що тріщить по швах і розповзається, вони хочуть перекрити воєнною істерією. Це і є їхнім сьогоднішнім лейтмотивом. Ми не повинні на це «вестися». Я, до речі, нещодавно спілкувався зі своєю знайомою з Москви, там є переконання, що в Україні на сьогодні заборонено святкувати День Перемоги. Ось так і робляться провокації. А ми святкуватимемо цьогоріч так, як святкували завжди.

А як би ви охарактеризували сьогоднішню поведінку Путіна? Що це – наслідування диктаторів – «володарів світу», «збирачів земель», хвороба чи щось іще?
Одне можу сказати – він цілком втямний і відповідальний за свої вчинки. Його доля винесла на занадто високий гребінь хвилі подій, з якими він не може справитися. Чи є там хвороба? Можливо, трохи є, але в рамках норми. Тому судити за його вчинки можна й потрібно. І він матиме такий суд, це лише справа часу. Його проклянуть покоління. А сьогодні він має величезну адміністративну владу і, справді, грає роль «збирача російських земель». Загалом, це явище, яке треба вивчати, тому що землі то, насправді, не російські…

А які, на вашу думку, риси сьогодні треба мати українцям, щоб не на словах, а на ділі почати будувати СВОЮ державу?
Не хочеться говорити банальні речі на кшталт: кожен має бути на своєму місці й займатися своєю справою… Але ці банальності правдиві й актуальні. Якщо говорити в цілому про суспільство, то я б наголосив на нашій традиційній розхлябаності й необов’язковості, які потім проявляються й у великих речах. Не можна прощати плідних відхилень від порядку, за них треба карати. Варто бути організованим, і це стосується кожного. Бо з маленьких попускань виростає потім велика анархія, велика біда.

Розмову вела ВАЛЕНТНА МАРУСЕНКО

Додати коментар

Plain text

  • HTML теґи не відображаються
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Новини

21/10/2014 17 : 26

Фактами рейдерских захватов предприятий сегодня, к сожаленью, мало кого удивишь.

30/05/2014 15 : 21

У неділю 25 червня країна обирала Президента.

30/05/2014 15 : 15

Вітання Петру Порошенку почали надходити відразу після озвучення даних екзит-полів. Причому не тільки з боку конкурентів, а й майже з усіх світових столиць.

30/05/2014 14 : 57

Молодіжний тренд
Право на додаткову пільгу

30/05/2014 14 : 55

Люди проголосували за визначеність, передбачуваність та замирення країни, припинення протистояння

16/05/2014 11 : 38

Нинішні військові зіткнення на Сході країни деякі воєнні експерти назвали «гібридною війною», оск

16/05/2014 11 : 35

Після псевдореферендумів на Донбасі, які виглядали ще більш карикатурно, ніж аналогічна операція

16/05/2014 11 : 31

Оздоровлення економіки
Втрата банків
Спрощення для долара
Омбудсмен для бізнесу

16/05/2014 11 : 25

Стрімкість і глибина трансформаційних змін на світовій арені, в епіцентрі яких несподівано опинил

10/05/2014 13 : 40

Найрезонанснішими подіями останніх днів, безумовно, стала масова загибель людей минулої пятниці в