Обрання обмудсмена – інтрига триває?

Минулого тижня жодна кандидатура на посаду омбудсмена так і не набрала необхідної кількості голосів. Вибори Уповноваженого з прав людини відбувалися шляхом таємного голосування, і для остаточного рішення на користь того чи іншого кандидата не вистачило голосів народних депутатів.

Відомо, що на посаду омбудсмена висунули свої кандидатури уповноважена уряду у справах Європейського суду з прав людини Валерія Лутковська, яку запропонувала фракція Партія регіонів, і правозахисник Євген Захаров, якого підтримала опозиція. За кандидата від влади Валерію Лутковську проголосувало 212 народних депутатів, тоді як за Євгена Захарова - 134 парламентаря. 18 депутатів не підтримали нікого із запропонованих кандидатів. Крім того, 27 бюлетенів визнали недійсними, але визначити чиї вони – неможливо.
Отож інтрига зберігається ще майже на 3 тижні.

Наразі відомо, що кандидатури і Лутковської, і Захарова, очевидно, будуть запропоновані для голосування ще раз. А нинішня очільниця головної правозахисної посади в країні – Ніна Карпачова, яка займає цю посаду ще з 1998 року, - також зберігає всі шанси вкотре позмагатися за посаду омбудсмена.

На думку народного депутата від фракції „Народної Партії” Олега Зрубінського, в питанні обрання омбудсмена Верховна Рада повертається на висхідні позиції. „Все залишається відповідно чинної процедури: кандидатури має висувати як мінімум 4-та частина конституційного складу Верховної Ради – мінімум 113 чоловік, знову вони будуть проходити комітет на предмет висновків відповідності всім вимогам очолювати посаду омбудсмена. Чи можуть висуватися ті самі кандидатури, що сьогодні не пройшли – можуть: і Захаров може, і Лутковська може, тут немає заперечень по законодавству, і вся процедура відбудеться знову. А чому вони не набрали потрібної кількості голосів – проаналізувати важко, адже процедура виборів відбувається на таємній основі”, - прокоментував Зарубінський ситуацію з обранням Уповноваженого з прав людини.

Однією із версій, чому не відбулося обрання нового омбудсмена – технічний збій у роботі провладної команди. На думку директора Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайла Погребінського, голосування 15 березня – це не частина якогось хитрого плану, метою якого є просування тієї чи іншої кандидатури на посаду Уповноваженого з прав людини. „Я не думаю, що це частина якогось хитрого плану. Мені здається, що це якийсь збій. Якщо у регіоналів є своя більшість, навіщо клеїти дурня і недодавати голосів? Це не є якоюсь хитрою комбінацією з метою залишити на посаді нинішнього омбудсмена Ніну Карпачову. Адже її кандидатуру можна було відразу внести - і вирішити це питання. Навіщо ці ігри, коли у вас є 250 голосів? Я не дуже це розумію”, - вважає експерт.

З іншого боку, неодностайність у голосуванні депутатів парламентської більшості – може бути одним із елементів інтриг напередодні суттєвих переформатувань у середині Партії регіонів. Адже, на думку політичного експерта Костянтина Матвієнка, необрання парламентом омбудсмена не пов'язане з кандидатурами на цю посаду, а є своєрідним протестом частини регіоналів проти включення у прохідні частини партійного списку членів партій "Сильна Україна" та "Єдиний центр". Ця ситуація є також свідченням того, що у Партії регіонів не все гаразд. "Частина партійців прагнула продемонструвати світові, що у нас (у партії) бодай у цьому плані все нормально: закінчився термін роботи одного омбудсмена, призначається інший. Але це не вдалося", - констатував експерт.

Результати голосування справді стали неприємною несподіванкою для представників влади: адже саме Валерію Лутковську розглядали, як найбільш вдалу кандидатуру на посаду омбудсмена. Влада, яка має більшість у парламенті, зовсім не сподівалася на те, що питання з обранням Уповноваженого з прав людини стане дошкуляти своєю невизначеністю.

Адже в умовах, коли країни західної демократії вже прямо звинувачують українську владу в порушенні прав людини і зазіханнях на основні принципи демократичного устрою, питання із обранням омбудсмена, повноваження якого закінчилися ще у лютому – можуть бути сприйняті неоднозначно. З одного боку – як затягування із вирішенням даного питання, з іншого – як неспроможність української влади вирішити питання із призначенням на головну посаду захисника прав людини.
Також в експертному пулі не виключаються бажання самої Ніни Карпачової бути обраною на посаду омбудсмена ще на 5 років. Адже за кандидатуру Лутковської не проголосувала фракція Комуністичної партії України. Це пов'язують з тим, що в апараті Карпачової свого часу було працевлаштовано низку колишніх депутатів від Компартії. Не проголосували і декілька депутатів від Партії регіонів - і якщо депутат Едуард Павленко також пов'язаний з Карпачовою, то відмова підтримати кандидатуру Лутковської парламентаріями Василем Грицаком і Валерієм Коновалюком можна пояснити тим, що вони знаходяться в жорсткій конфронтації з міністром юстиції Олександром Лавриновичем. Не можна не згадати, що саме Валерію Лутківську часто називають людиною Лавриновича. В свою чергу, сам Лавринович має деяких ворогів не тільки у фракції „регіоналів”, а й в Адміністрації Президента. Це – ще одна версія можливого „зриву” у голосуванні за кандидатуру Лутковської.

І якщо більшість вже визначилася із кандидатурою на посаду омбудсмена – нею знову стане В. Лутковська, то опозиція перебуває у роздумах, кого ж знову запропонувати на дану посаду. Найімовірніше, опозиційні сили висуватимуть Євгена Захарова, однак не виключають того, що підтримають альтернативну кандидатуру. При чому, якщо спікер Володимир Литвин внесе на розгляд Ради кандидатуру нинішнього омбудсмена Ніни Карпачової, то частина опозиції може її підтримати, тоді як інша – не піде на це. Народний депутат від „БЮТ-Батьківщина” Андрій Павловський не виключає, що опозиція може підтримати Карпачову на нову каденцію омбудсмена. „Якщо в бюлетені для голосування буде прізвище Ніни Карпачової, то, не виключаю, що ми можемо її підтримати. Вона добре себе зарекомендувала у правозахисній діяльності. І наскільки мені відомо, за Ніну Іванівну готові голосувати близько половини депутатів із фракції Партії регіонів”, - вважає Павловський. Тоді як його колега з опозиційного табору – Тарас Стецьків висловився категорично проти підтримки Карпачової в стані опозиційних фракцій.

Хто ж таки отримає посаду Уповноваженого з прав людини за результатами голосування парламентарів – стане відомо вже через декілька тижнів. А поки що в кулуарах української політики триватиме інтрига довкола найбільш компромісної кандидатури майбутнього омбудсмена.

ОЛЕКСАНДР РАДЧУК

Додати коментар

Plain text

  • HTML теґи не відображаються
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.
CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.
3 + 6 =
Розв'яжіть цю просту задачку і введіть відповідь. Наприклад, для 1+3 введіть 4.