ОБВЕСТИ НАВКОЛО ПАЛЬЦЯ МОЖНА НЕ ЛИШЕ МІЖНАРОДНИХ СПОСТЕРІГАЧІВ

Напевно, ще з часів «касетного скандалу» часів Леоніда Даниловича Кучми Україна опинилася під пильним прицілом світової спільноти, і з певною періодичністю це відбувається понині. Особливо зачастили міжнародні візитери для слідкування за прозорістю і чесністю українських виборів. Ось і цього разу фінал виборчої парламентської кампанії зібрав для спостереження за виборами народних депутатів України 28 жовтня вже 653 міжнародних офіційних спостерігачів від США, Канади, Польщі, Японії та Словаччини. Крім того, зареєстровані спостерігачі від таких міжнародних організацій, як: Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ (вона найчисельніша – 108 осіб), громадської організації сприяння розвитку виборчих технологій "За справедливі вибори", неурядової організації "CANADEM", Міжнародного експертного центру виборчих систем (ICES), Українського Конґресового Комітету Америки (УККА), Європейської мережі організацій зі спостереження за виборами (ENEMO).

Генсек Ради Європи Торбйорн Ягланд вже зазначив, що важливою умовою чесних виборів є можливість рівного доступу всіх учасників виборчого процесу до ЗМІ. Ягланд також повідомив, що місія спостерігачів Ради Європи на парламентських виборах в Україні координуватиме свою роботу з місією спостерігачів ОБСЄ.
У свою чергу, Європейська мережа організацій зі спостереження за виборами (ENEMO) констатувала активне використання кандидатами в депутати адміністративного ресурсу. Як приклади організація навела факти, коли проекти місцевої влади, які фінансуються за рахунок громадського бюджету, представлені як особисті досягнення кандидатів; використовують для агітації адмінбудівель і громадського транспорту; підтримка провладних кандидатів офіційними сайтами місцевих адміністрацій. Також у ENEMO, та у делегації спостерігачів ПАРЄ відзначили порушення в роботі виборчих комісій. Зокрема, голова делегації спостерігачів ПАРЄ Андреас Ґросс наголосив на тому, що виборчі комісії сформовані однобічно, «це повний фарс».

Делегація Національного демократичного інституту міжнародних відносин (США) у своєму першому звіті висловила критичні зауваження щодо використання адмінресурсу, тиску на ЗМІ, формування виборчих комісій та підкупу виборців, а також гендерної нерівності та непрозорості фінансування виборчих кампаній партій. Крім того, делегація НДІ констатувала зростання протестних настроїв серед українців та висловила побоювання, що вибори не відповідатимуть демократичним стандартам.

Між тим міжнародна організація зі спостереження за виборами СIS-EMO стурбована все частішими випадками побиття агітаторів у Києві та регіонах України. Крім того, спостерігачі СIS-EMO зафіксували незаконну агітацію за Партію регіонів.

Однак усе частіше можна почути думки, що наскільки б не були обізнаними міжнародні спостерігачі, а вибори по-українські відбуваються майже за класиком Пушкіним: «меня обманывать не надо, я сам обманываться рад». Якби не було кого підкупляти, то зрештою ця тенденція викорінилася б, як факт, однак методи стають все витонченішими, а виборець усе вимогливішим. Нещодавно був оприлюднений факт, що в Білій Церкві зафіксований новий метод непрямого підкупу виборців. Представники так званого міського руху «Переможець гарантує» на вулиці біля філіалу Соціального фонду одного з кандидатів пропонують заповнити анкету учасника, яка нібито гарантує отримування грошової винагороди. Після заповнення людям видають картки, схожі на кредитку, на яких зазначено, що переможець гарантує 1 000 грн. Тобто, якщо певний кандидат переможе за допомогою голосу такого нового учасника руху, який заповнив анкету, на виборах 28 жовтня, то він отримає цю суму.

Щоправда, соціальний працівник-агітатор зазначає: «Ви можете голосувати за кого самі захочете». Конкретне ім’я кандидата, за якого необхідно віддати свій голос, заздалегідь не вказується. У кожного представника руху по 1 000 анкет для заповнення. І те, чи насправді білоцерківці продадуть свої голоси, ми зможемо дізнатися, мабуть, після 28 жовтня.

Однак не слід забувати, що непрямий підкуп виборців є прямим порушенням Закону України «Про вибори народних депутатів».

Додати коментар

Plain text

  • HTML теґи не відображаються
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.
CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.
5 + 14 =
Розв'яжіть цю просту задачку і введіть відповідь. Наприклад, для 1+3 введіть 4.