Пейзажна алея: завдання зберегти старий Київ, а не піаритися на проблемі!

У суботу 17 березня сотні киян вийшли на Пейзажну алею, щоб висловити свій протест проти свавілля влади, яка своїми діями, а вірніше – бездіяльністю, сприяє знищенню історичного Києва, зменшує місця для відпочинку киян та гостей столиці.

Нагадаємо, що Пейзажна алея — зона відпочинку в Києві, створена на місці колишніх оборонних валів Верхнього міста, які йшли понад яром, над урочищем Гончарі. Фактично, це доріжка (автомобільно-пішохідна), яка повторює трасу валу і об’єкти ландшафтного дизайну навколо (бордюри, паркова скульптура, дитячі майданчики, клумби тощо). Бере свій початок від оглядового майданчика біля Національного музею історії України і завершується між будинками №№ 36 і 40 по вулиці Велика Житомирська. Алея була прокладена на початку 1980-х років за проектом архітектора Аврама Мілецького з метою створити можливість огляду туристами видів Подолу та Дніпра з висоти історичного Верхнього міста. Вона проектувалася як частина комплексу архітектурно-історичного заповідника «Стародавній Київ».

Безпосереднім приводом для протесту киян стало рішення Вищого адміністративного суду України від 13 березня, яким було скасоване попереднє рішення Апеляційного адміністративного суду про заборону будівництва на Пейзажній алеї. Отже, на місці скверу і дитячого майданчику на алеї було дозволено будівництво багатоповерхового будинку на замовлення МЗС. Варто нагадати, що дозвіл на будівництво багатоповерхівки для дипломатів дала столична влада ще у 2004 році, коли столичним головою був Олександр Омельченко. Проте тоді громадськість обурилася планами влади зводити будь-які капітальні споруди у безпосередній близькості до "буферної зони" заповідника "Софія Київська", де ЮНЕСКО не рекомендує здійснювати будь-яке будівництво. Тому для унеможливлення будь-якого будівництва у цьому зсувонебезпечному місці у 2009 році на Пейзажній алеї громадою округи був облаштований дитячий сквер у казковому стилі з фонтанами, мозаїчною 30-метровою кішкою-стоногою, лавками у вигляді кролика, ворони, котика, скульптурами маленького принца та інших казкових героїв… Благоустроєм скверу, на якому раніше був пустир, займався відомий міський скульптор Костянтин Скритуцький. Загалом на роботи витратили близько мільйона гривень, причому 15% зібрали самі мешканці навколишніх будинків, решту дали спонсори.

Щоправда, у п’ятницю міністр зовнішніх справ Костянтин Грищенко завірив народних обранців, що їхнє відомство не планує руйнувати Пейзажну алею, а в суботу в день мітингу навколо проблеми досить добре попіарилися політики: голова КМДА Олександр Попов приїхав першим, посадив разом з командою кілька дерев, дав інтерв’ю для телебачення і поїхав. Намети і прапори «Фронту змін» ніби теж автоматично зараховували його лідера Арсенія Яценюка «до лав» захисників історичного Києва, щоправда, оратори на стихійному мітингу обурювалися: чому ж Арсеній Петрович, перебуваючи на посаді керівника українського зовнішньополітичного відомства, нічого не зробив для його захисту?

Представник громадської ініціативи «Збережи старий Київ» Ігор Луценко зазначив, що всі «тілорухи» політиків навколо Пейзажки зараз – постановка і фарс:
- По-перше, ніхто, ніякий забудовник навіть у своїх снах не збирається забудовувати «Пейзажку» до виборів мера Києва. І до парламентських – також. По-друге, рішення суду – елемент торгу з боку забудовника. Як відомо, КМДА вже пропонує МЗС (треба розуміти, забудовникам - екс-бютівцю Губському та Коваленку) десяток ділянок на вибір. Грищенко нині торгується. Мовляв, та ділянка не підходить, ця недостатньо гарна, дайте нам таку, як ми хочемо. Отже, ми бачимо, що з київської громади намагаються збити відступні. І є ймовірність, що зіб’ють, причому в потрійному розмірі. Наша з вами боротьба може бути конвертована у прибуток групи відомих осіб. Конфлікт нікуди не зникне. Він лише переміститься, найімовірніше, нам доведеться відстоювати якусь іншу "гарячу точку". Нам постійно дають вибір між дуже поганим і поганим. По-третє, рішення суду і паніка серед звичайних жителів Києва – прекрасна провокація напередодні передвиборної програми Попова. Тут інтереси Попова-політика і бізнесменів Губського та Коваленка з міністром Грищенком збігаються ідеально. При тому, що Пейзажка набагато більше розкручена, і ризикувати немає чим…

Наприкінці мітингу його учасники влаштували своєрідну алею ганьби, на якій були вивішені плакати з назвами історичних місць Києва та зелених зон, які вже зруйнували під час будівництва нових офісних центрів та житла. Окрім мітингу, на Пейзажній алеї молодь продемонструвала сатиричну виставу вуличного театру, а група київських музикантів влаштувала імпровізований концерт, на якому лунав київський мелос.

У резолюції мітингу його учасники вимагали:
● від Київради - прийняття рішення про повернення землі у власність громади Києва та присвоєння Пейзажній алеї статусу скверу;
● від Міністерства закордонних справ – офіційне подання у Київраду з відмовою від ділянки.

Громадські активісти переконані, що все решта: заяви про готовність захистити і зберегти, комісії, прапори, лопати, посаджені дерева - ні на крок не наближають Пейзажну алею до безпеки, а тільки збільшують імовірність того, що після виборів її віддадуть під забудову. Єдине, що може врятувати Пейзажку від жадібності та руйнації - відповідні рішення органів влади, підкріплені документами. Київ має залишитися "зеленою" столицею. Для цього раз і назавжди слід припинити маніпуляції з українським законодавством заради варварських забудов.

КАТЕРИНА ПУЗИРЬОВА

Додати коментар

Plain text

  • HTML теґи не відображаються
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.
CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.
6 + 3 =
Розв'яжіть цю просту задачку і введіть відповідь. Наприклад, для 1+3 введіть 4.