Поза замість позиції

Минулого тижня Президент України Віктор Янукович провів зустріч із керівництвом парламенту та лідерами депутатських фракцій Верховної Ради України. Проте повноцінної розмови не вийшло – зустріч проігнорували представники опозиційних фракцій. Отже, втрачено чи не останню можливість напередодні виборів разом поговорити про наболіле – якість роботи законодавчого органу та відносини між законодавчою та виконавчою гілками влади.

У розмові з Президентом взяв участь Голова Верховної Ради Володимир Литвин, його перший заступник Адам Мартинюк, керівники фракції Партії регіонів, Народної Партії, КПУ, депутатської групи «Реформи заради майбутнього». Крім того, на зустріч прийшов перший віце-прем’єр-міністр Валерій Хорошковський, який відповідає в уряді за зв’язки з ВР, і глава Адміністрації Президента України Сергій Льовочкін. Водночас на зустріч були запрошені - однак не з'явилися - заступник Голови Верховної Ради Микола Томенко, голова фракції «БЮТ-Батьківщина» Андрій Кожем’якін, голова фракції НУ-НС Микола Мартиненко, які раніше виступили ініціаторами організації зустрічі з Президентом. Опозиція наполягала на праві «ексклюзивної зустрічі», без представників інших фракцій. І, як і варто було очікувати, отримала відмову.
«Зараз опозиція слабка і роздроблена. Вона не становить ту силу, яка може диктувати умови. Вони самі відчувають це, а тому змушені грубіянити, привертаючи таким чином до себе увагу преси. Якщо б опозиція була насправді зацікавлена в зустрічі, то не втратила б цю можливість», - так поведінку опозиціонерів прокоментував керівник фракції Партії регіонів Олександр Єфремов.
Натомість політолог Володимир Фесенко вважає, що насправді до діалогу не готові всі - ані влада, ані опозиція. Обидві сторони намагалися використати зустріч насамперед для власного піару. За його словами, у цій ситуації «кожен залишається при своїх інтересах».

Водночас діалог між Президентом та представниками всіх парламентських фракцій міг би стати позитивним кроком на шляху консолідації політикуму напередодні прийняття великого масиву важливих законів. Як переконаний Голова Верховної Ради Володимир Литвин, виконавча та законодавча гілки влади мають частіше спілкуватися одна з одною – насамперед в інтересах країни, яка зацікавлена в ухваленні якісних законів, незважаючи на наближення виборів.

«У парламенті важливо утримати робочий настрій. Останнім часом зменшується підтримка законодавчих актів, які розглядаються. Є політичне бачення того чи іншого документа, але є й проблема якості законопроектів, і свідченням цього є кількість заветованих Президентом прийнятих законів. Було б добре, щоб Кабінет Міністрів реалізував ідею Президента України про проведення зустрічей із фракціями, адже кількість законопроектів, які розглядаються, вимагають координації дій з урядом», - пропонує спікер українського парламенту.

Останнім часом Президент заветував майже 30 законів, а це переконливо свідчить про те, що проблеми у відносинах між гілками влади є. І без нормального діалогу їх навряд чи вдасться вирішити. Але тепер годі й сподіватися, що до виборів відбудеться нова зустріч глави держави та лідерів фракцій. Можливо, Президент знову прийде до парламенту вже після голосування. Тим більше, є всі підстави сподіватися, що зустрічатимуться з ним вже зовсім інші люди.

ЄВГЕН КЛІМЕНКО

Додати коментар

Plain text

  • HTML теґи не відображаються
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.
CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.
10 + 9 =
Розв'яжіть цю просту задачку і введіть відповідь. Наприклад, для 1+3 введіть 4.