Рішення з багатьма невідомими

На початку місяця Президент оголосив про нові соціальні ініціативи. Одразу кілька категорій громадян отримають дещо від держави – хтось старі борги, хтось нові підвищені виплати. Представники влади переконують, що пішли на цей крок завдяки зростанню економіки та низькій інфляція. Проте, очевидно, є ще одна – не менш вагома причина – наближення парламентських виборів.

Останнім часом у влади виходить далеко не все. Реформи відверто буксують, а рівень життя громадян усе ніяк не поспішає зростати. Це все негативно позначається на рейтингу правлячої Партії регіонів. Очевидно, підвищуючи соціальні виплати, там розраховують підправити власний імідж. Нічого нового в такому кроці немає. Напередодні виборів в Україні про громадян згадують усі уряди, незалежно від кольорової приналежності. Чого варта, приміром, знаменита «юліна тисяча». Тому так дивно чути заяви про популізм, які нині лунають від опозиції. Та, зрештою, якими б мотивами не користувався Президент, від його ініціатив виграють прості люди. А, отже, такий крок треба лише вітати.

Нагадаємо, що загалом Віктор Янукович оголосив декілька напрямків збільшення соціальних виплат. По-перше, вже з 1 травня цього року майже 9 мільйонів пенсіонерів, які вийшли на пенсію до 2008 року, повинні додатково отримати в середньому по сто гривень. По-друге, понад 6 мільйонів громадян отримають обіцяну компенсацію за знецінені вклади Ощадбанку колишнього СРСР. По-третє, українцям обіцяють допомогти придбати житло. Вартість кредитів для людей становитиме не більше 2-3%. Решту компенсує банкам держава. Кілька інших ініціатив стосуються поліпшення пенсійного забезпечення військовослужбовців, учасників та інвалідів війни, перерахунку страхових виплат шахтарям-інвалідам, сім’ям з людьми похилого віку, малозабезпеченим сім’ям з дітьми.

Проте важливість соціальних ініціатив зовсім не означає, що їх не треба критикувати. Адже наразі урядовці не змогли відповісти на кілька важливих питань. І головне з них - де саме вони збираються шукати гроші, щоб заплатити людям усе, що наобіцяли. Поки що українці почули кілька версій - за рахунок економічного зростання при виконанні доходів бюджету і детінізації заробітної плати, від запровадження податку на розкіш, оподаткування офшорних операцій, а також від збільшення надходжень від митниці та податкової служби. Теоретично, всі ці джерела виглядають цілком реальними. Проте виникає інше питання – чому уряд впевнений, що зможе мобілізувати їх зараз, якщо це не вдавалося йому в попередні роки?

Нині ж виходить, що, з одного боку, ми підвищуємо соціальні стандарти, а з іншого - залишаємо систему неефективного використання державних коштів, непрозорі тендери та відверте розкрадання. Не треба бути фаховим фінансистом, щоб зрозуміти, що тим самим ми, нехай і з благородних міркувань, створюємо додаткові проблеми для української економіки.

Та, попри очевидну політичну складову і всі складні запитання, на які уряд наразі не дав відповіді, соціальні ініціативи Президента мають бути підтримані парламентом. Хоча б у такому вигляді, переконані у Народній Партії, влада має фінансово підтримати громадян у непрості кризові періоди – особливо це стосується підтримки працівників бюджетної сфери та захисту малозабезпечених громадян.

«Всі погоджуються з тим, що виникла необхідність терміново диверсифікувати пенсійні виплати, оскільки після підвищення розміру мінімальної пенсії виникла певна пенсійна зрівнялівка - розміри мінімальної та середньої пенсії майже стали однаковими. А це несправедливо щодо людей, у яких трудовий стаж більший. Окрім того, викликає занепокоєність інформація Державної служби статистики, згідно з якою в січні поточного року середня заробітна плата в країні знизилася порівняно з груднем на 10,8 відсотка. «Незважаючи на складну фінансову ситуацію, ми повинні мотивувати працівників бюджетної сфери, особливо вчителів і лікарів. Думаю, і Президент, і уряд, і Верховна Рада розуміють, що у важкі часи саме на державу лягає підвищена відповідальність за соціальний захист громадян», - вважає голова депутатської фракції Народної Партії у Верховній Раді України Ігор Шаров.

Враховуючи важливість питання для простих людей, можна не сумніватися, що соціальні ініціативи будуть підтримані депутатами. Єдине, у чому все-таки є сумніви – чи зможе уряд виконати обіцяне.

ДМИТРО ТОВСТЕНКО

Додати коментар

Plain text

  • HTML теґи не відображаються
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.
CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.
8 + 2 =
Розв'яжіть цю просту задачку і введіть відповідь. Наприклад, для 1+3 введіть 4.