Різати подано

Згідно із законом, вже до 10 квітня Центрвиборчком має назвати кількість виборчих округів у кожному регіоні, а ще через 20 днів - окреслити їхню територію. Проте вже зараз чимало політиків висловлюють сумніви щодо того, що це буде зроблено чесно і прозоро, без надання преференцій певним політичним силами і кандидатам. Щоб уникнути зайвих спекуляцій, Голова Верховної Ради, лідер Народної Партії Володимир Литвин пропонує окреслити межі округів у парламенті. Причому зробити це тією ж самою кількість голосів, якою торік ухвалювали закон про вибори.

Ініціативи окремих депутатів та політичних сил внести зміни до Закону «Про вибори» народних депутатів України перед початком виборчої кампанії лідер народників Володимир Литвин критикує. На його думку, вони носять суто кон'юнктурний характер. До того ж, внесення змін до виборчого законодавства створить конфліктну ситуацію в парламенті.
«Ми прийняли новий виборчий закон, з великими труднощами досягнувши компромісу серед усіх парламентських фракцій, і буде неправильно, якщо ми порушимо цей компроміс, вносячи нові зміни», - каже спікер.
Натомість, на його думку, доцільніше було б розглянути формат формування виборчих округів.
«Ми можемо зробити так, що цей процес стане більш публічним», - каже він, та пропонує розглядати це питання не в ЦВК, а саме у Верховній Раді. Але тільки за умови, що для голосування знайдеться стільки голосів, скільки було за підтримки самого закону.

Саме публічність і є головною перевагою такої пропозиції. Адже голосування в парламенті як таке - не панацея. Всі розуміють, що в будь-якому разі, насамперед, буде врахована позиція більшості. Проте, на відміну від кулуарного рішення ЦВК, у парламенті процедура окреслення округів відбуватиметься прозоро для громади. Як визнає голова Комітету виборців України Олександр Черненко, це стане значним кроком уперед.
«Хоч рішення все одно буде прийнято більшістю, це стало б черговим предметом політичних торгів. Натомість у ЦВК навіть дискусії не буде, в певний визначений законом день вона оголосить межі округів і крапка. Наразі закон наскільки віддається на відкуп ЦВК, не висуваючи, крім кількості виборців, жодних критеріїв. Тому й не дивно, що в межах цього закону будь-який орган буде створювати округи так, як йому заманеться», – каже експерт.

Нині є два критерії для визначення меж округів. Перший – округи мають знаходитися в межах адміністративних одиниць областей, тобто не може один округ охоплювати дві сусідні області, а другий – кількість виборців в окрузі обчислюється від середньої загальної кількості виборців ±12%. Зокрема, в Україні вона становить 163 тисячі. Допускаються також межі цієї кількості - від 141 до 178 тисяч виборців. Тому в тій самій Львівській області можна сформувати від 10 до 12 округів. А це означає, що яке б рішення не ухвалила ЦВК, ним будуть незадоволені в тому чи іншому таборі. Якщо ж «нарізати» округи в сесійній залі, то принаймні суспільство знатиме, наскільки взаємні звинувачення політиків мають підстави.

Як не крути, ідея визначати округи в парламенті є слушною. Водночас вона має одне, але дуже суттєве, слабке місце – депутати можуть не встигнути цього зробити. Щоб нарізати округи в парламенті, як пропонує Володимир Литвин, доведеться змінити закон про вибори. Щоб розробити новий його варіант, прийняти його в першому і другому читанні, потрібно приблизно місяць, якого у народних обранців вже немає. До того ж, можна припустити, що в залі неодмінно знайдеться чимало тих, хто волітиме не поспішати.

ЮЛІЯ СТОРОЖУК

Додати коментар

Plain text

  • HTML теґи не відображаються
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.
CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.
4 + 10 =
Розв'яжіть цю просту задачку і введіть відповідь. Наприклад, для 1+3 введіть 4.