Влада грошей

Оздоровлення економіки
В Україні скорочується дефіцит бюджету, а в частині регіонів – зростає обсяг депозитів, свідчить офіційна статистика. З іншого боку, МВФ днями покращив прогнози щодо наповнення української скарбниці. Частина економістів вбачає в цих та інших фактах тенденції до стабілізації української економіки, частина – вважає, що йдеться лише про стабілізацію фінансового ринку, викликану отриманням кредиту від МВФ. Політологи пояснюють позитивні зрушення в українському бюджеті та в економіці в цілому припиненням частини корупційних схем попередньої влади.
У восьми українських областях громадяни несуть до банків більше грошей, ніж знімають зі своїх рахунків із початку року. Відповідну статистику щодо збільшення обсягів депозитів наводить Нацбанк України. Водночас суттєво зменшився дефіцит державного бюджету, повідомляє міністр фінансів Олександр Шлапак. За словами посадовця, середній показник дефіциту з початку року – майже 0% від ВВП. Проте доходи бюджету за цей період зросли на 13,5%, – звітує Державне казначейство.
Ці та інші факти можуть свідчити про тенденцію до стабілізації української економіки, однак ця тенденція є нестійкою, запевняє економіст Олександр Жолудь. «Відбувається певна стабілізація економіки, але загалом ситуація залишається складною, - зазначає економіст. - Депозитів більшає, але до рівня минулого року вони дійдуть не раніше як восени. Поліпшуються показники наповнення бюджету місяць до місяця, але великою мірою – завдяки тому, що взимку бюджет наповнювався дуже погано».
Інший економіст, Андрій Новак, вважає, що має місце стабілізація фінансового сектору, пов’язана зі зміною влади в Україні. «Поки що позитив – лише у фінансах, що є наслідком наведення ладу в бюджетному та фінансовому секторах. Друга причина – це емісія гривні, яку Нацбанк використав для рефінансування банків, і відповідно частина цих коштів пішла на кредитування бізнесу. Це ще не є стабілізацією економіки, для якої потрібне фізичне зростання виробництва та сфери послуг, якого ми ще не бачимо», – підсумовує експерт.
Серед галузей економіки, які нині зазнають падіння, Андрій Новак називає важке машинобудування та хімічну галузь. З іншого боку, в нинішніх умовах, попри конфлікт із Росією, зростають торгівля, надання послуг, виробництво продуктів харчування та медикаментів.
Зі свого боку, політолог Олександр Палій наголошує, що українська економіка стабілізується всупереч погіршенню відносин із Росією. Зокрема – через припинення корупційних схем попередньої влади.

Втрата банків
За перший квартал нинішнього року клієнти (підприємства і населення) вивели та винесли з українських банків 43,6 мільярда гривень і $4,4 млрд, або загалом майже 100 млрд грн. За даними Нацбанку, найбільший удар припав на найбільші 15 банків. Із них клієнти забрали 30 млрд гривень і $2,7 млрд.
Найбільший банк країни Приватбанк видав своїм клієнтам за січень-березень 2014 р. близько 11 млрд гривень і трохи більше півмільярда доларів. Щоб підтримати ліквідність, Нацбанк виділив банку Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова майже 10 млрд грн рефінансування.
Депозитний портфель Ощадбанку схуд на 6,6 млрд грн і $56,6 млн, другий за розмірами держбанк Укрексімбанк віддав клієнтам 3,3 млрд грн і близько $150 млн, Дельта Банк Миколи Лагуна втратив майже 3 млрд грн і трохи більше $100 млн.
Якщо валютні портфелі у всіх 15 банків стали меншими, то гривневі в ПУМБу, Альфа-Банку та Надра Банку, навпаки, виросли. Депозити банку Ріната Ахметова в національній валюті збільшилися на 710 млн грн, банку Дмитра Фірташа – на майже півмільярда гривень і російського Альфа Банку – на 1,1 млрд гривень.

Спрощення для долара
В Україні з 8 червня діятимуть нові правила готівкових валютообмінних операцій. Так, згідно з постановою Нацбанку №249 здати долари в банк стане простіше. "Людина зможе за один день без паспорта продати банку валюти на суму до 150 тис. грн в еквіваленті, зараз для таких операцій потрібно пред'являти документ", - повідомив директор центру роздрібного бізнесу банку "Фінанси та Кредит" Олексій Руднєв. Нині без паспорта українці можуть здавати в банк валюти не більш, ніж на еквівалент 15 тис. гривень за раз.
Із введенням у дію нової постанови населенню, як і раніше, дозволяється купувати валюти не більше, ніж на еквівалент 15 тис. грн на добу. При цьому паспорт, як і раніше, буде потрібен, проте з'явився один виняток - без документа можна буде купувати інвалюту в тому самому банку, де відкрито рахунок. Тобто, якщо там колись вже надавався паспорт. Загалом без документів дозволяється міняти одну іноземну валюту на іншу, якщо обсяг операції не перевищує еквівалент 150 тис. грн. Наприклад, якщо потрібно за $ 140 купити 100 євро (без участі гривні). При цьому Нацбанк вимагає проводити переведення не за комерційним курсом банків, а за офіційним курсом НБУ. Водночас обмежуються готівкові обмінні операції з рублем (і іншими неконвертованими валютами - наприклад, польським злотим або ізраїльським шекелем). "З 8 червня його не можна буде обміняти на долар, євро або іншу іноземну валюту. Купівля та продаж російської валюти за гривню продовжиться", - додав Олексій Руднєв.

Омбудсмен для бізнесу
В Україні з'явиться наглядач, який скаржитиметься уряду на корупцію. Це так званий омбудсмен для бізнесу. Ця людина приходитиме на засідання уряду й доповідатиме про факти здирництва, хабарництва з боку митників, податківців та інших чиновників. Хто буде цією особою – ще невідомо. Але в уряді вже шукають чесного й досвідченого бізнесмена з міжнародною репутацією. Цю кандидатуру узгодять із підприємцями, міжнародними інвесторами і Європейським банком реконструкції та розвитку. Представники ЄБРР заявили, що, попри економічні складнощі всередині України, бачать серйозні наміри подолати корупцію і готові й надалі вкладати інвестиції в українську економіку – щонайменше € 1 мільярд щороку.

Людмила ЛЕБІДЬ

Plain text

  • HTML теґи не відображаються
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Новини

30/05/2014 15 : 21

У неділю 25 червня країна обирала Президента.

30/05/2014 15 : 15

Вітання Петру Порошенку почали надходити відразу після озвучення даних екзит-полів. Причому не тільки з боку конкурентів, а й майже з усіх світових столиць.

30/05/2014 14 : 57

Молодіжний тренд
Право на додаткову пільгу

30/05/2014 14 : 55

Люди проголосували за визначеність, передбачуваність та замирення країни, припинення протистояння

16/05/2014 11 : 38

Нинішні військові зіткнення на Сході країни деякі воєнні експерти назвали «гібридною війною», оск

16/05/2014 11 : 35

Після псевдореферендумів на Донбасі, які виглядали ще більш карикатурно, ніж аналогічна операція

16/05/2014 11 : 31

Оздоровлення економіки
Втрата банків
Спрощення для долара
Омбудсмен для бізнесу

16/05/2014 11 : 25

Стрімкість і глибина трансформаційних змін на світовій арені, в епіцентрі яких несподівано опинил

10/05/2014 13 : 40

Найрезонанснішими подіями останніх днів, безумовно, стала масова загибель людей минулої пятниці в

10/05/2014 11 : 17

30 квітня у Спілці журналістів відбулася прес-конференція ініціативної групи «Перше грудня» для З