Якщо банк не погодив підвищення ставки, кредитний поручитель може відмовитися від своїх гарантій. Верховний суд підказав, як людям позбутися кредитного поручительства і зменшити платіж банку.

У рішенні (№6 - 160цс13 ) ВСУ роз'яснив, що фінустанова не може вимагати від поручителя погашення позики (після того, як позичальник перестав платити), якщо без його відома змінювалися умови кредитного договору. Таких випадків було особливо багато в минулому році. «Якщо банк піднімав відсоток по позиці або вводив додаткові комісійні, не отримуючи на це письмового дозволу людини, яка виступила поручителем по кредиту, а після того, як йому перестали платити, вимагає від поручителя погашення боргу, то його вимоги незаконні. Договір поруки можна в судовому прядку визнати припиненим і надалі не виконувати», – коментує документ ВСУ старший партнер адвокатської компанії «Кравець та Партнери» Ростислав Кравець.

Логіка проста: якщо людина ручається за чийсь кредит, а його умови змінюються, то, відповідно, потрібно отримувати дозвіл на зміни у цієї людини. Згода поручителя має оформлятися або за допомогою підписання додаткового договору, або ж діяти автоматично, якщо в договорі був відповідний пункт. «Банки в договорах поруки часто прописують пункти, за якими поручитель нібито наперед погоджується з усіма змінами, які будуть внесені банком в кредитний договір, у тому числі суми кредиту, відсотків, терміну виконання зобов'язання, і ці зміни не підлягають додатковому узгодженню з поручителем. Але даним рішенням суд заборонив банкам подібну практику. Будь-які зміни кредитного договору, які стосуються збільшення відповідальності поручителя, мають бути узгоджені з ним шляхом підписання додаткових угод до раніше укладеного договору поручительства», - зазначив керуючий партнер юридичного бюро «ЮРОТАТ» Сергій Лисенко.

До речі, правило про узгодження змін з поручителем працює лише в разі збільшення суми виплат. «Але якщо мова йде про зниження ставки або продовження строку кредитного договору, то така умова може не узгоджуватися з поручителем (адже йдеться про поліпшення кредитних умов). Хоч це не зовсім коректно. Адже з продовженням терміну кредиту підвищується відповідальність поручителя. Він після цього зобов'язаний довше відповідати за дії позичальника», – зазначив адвокат, директор компанії з обслуговування інвестицій Investment Service Ukraine Іван Герасименко.

Просто так відмовитися від виконання договору поручительства не вийде, для цього доведеться йти до суду. «Якщо позичальник підписав доповнення до договору про сплату за новими ставками, то він і платить за новими. А для поручителя в такому випадку, якщо він не згоден, обов'язково треба звертатися до суду», - пояснив керуючий Партнер ЮК «Правова гільдія «ВікторіАл» Віктор Мороз.

Крім цього, неузгодження банком підвищеної кредитної ставки дає додаткові можливості й самому позичальникові. Він може намовити поручителя не з'являтися до банку для підписання додаткової угоди, і, посилаючись на неузгодження підвищеного відсотка, вимагати відстрочити погіршення умов по кредиту. Правда, юристи визнають, що відтермінувати цей процес можна не надовго: місяць-два. Вони радять не затягувати процедуру узгодження, якщо банк проводить її за всіма правилами. Оскільки в іншому разі фінустанова може вимагати дострокового погашення кредиту. Таке право міститься в більшості типових кредитних договорів.

Додати коментар

Plain text

  • HTML теґи не відображаються
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Новини

21/10/2014 17 : 26

Фактами рейдерских захватов предприятий сегодня, к сожаленью, мало кого удивишь.

30/05/2014 15 : 21

У неділю 25 червня країна обирала Президента.

30/05/2014 15 : 15

Вітання Петру Порошенку почали надходити відразу після озвучення даних екзит-полів. Причому не тільки з боку конкурентів, а й майже з усіх світових столиць.

30/05/2014 14 : 57

Молодіжний тренд
Право на додаткову пільгу

30/05/2014 14 : 55

Люди проголосували за визначеність, передбачуваність та замирення країни, припинення протистояння

16/05/2014 11 : 38

Нинішні військові зіткнення на Сході країни деякі воєнні експерти назвали «гібридною війною», оск

16/05/2014 11 : 35

Після псевдореферендумів на Донбасі, які виглядали ще більш карикатурно, ніж аналогічна операція

16/05/2014 11 : 31

Оздоровлення економіки
Втрата банків
Спрощення для долара
Омбудсмен для бізнесу

16/05/2014 11 : 25

Стрімкість і глибина трансформаційних змін на світовій арені, в епіцентрі яких несподівано опинил

10/05/2014 13 : 40

Найрезонанснішими подіями останніх днів, безумовно, стала масова загибель людей минулої пятниці в